Sağlıklı Beslenme Diyetisyenle Olur!
Sağlıklı Beslenme Diyetisyenle Olur!

Sağlıklı Beslenme Diyetisyenle Olur!


Son yıllarda artan hayat temposu ve iş stresi insanları daha hızlı ve sağlıksız yiyeceklerle beslenmeye itmiştir. Hayat koşturmacasının arasında pek çok insan düzgün beslenmeye zaman ayıramaz hale gelmiştir. Bozulan beslenme alışkanlıkları kilo başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Diyetisyen Nedir?

Gittikçe değişen hayat koşulları ve beslenme alışkanlıklarının neticesinde ortaya çıka fazla kilo diyetisyen kavramının hayatımıza daha sık girmesine neden oldu. Diyetisyen kısaca beslenme konusunda uzman olan kişilere verilen isimdir. Üniversitelerin 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan herkes diyetisyen olmaya hak kazanır. Ülkemizde özellikle İstanbul diyetisyen bakımından oldukça zengin bir ildir.

Diyetisten Ne İş Yapar?

Diyetisyen, insanların herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmaması için beslenme planı hazırlayan alanında uzman kişilere denir. Sağlıklı beslenme ve diyet konusudan bireylerin ihtiyacına göre beslenme menüsü hazırlalar. Sadece aşırı kilolu insanların kilo vermesi için değil aşırı zayıf insanların kilo alması için de faaliyet gösteren diyetisyenler, besinlerin taşıdığı besin değerini ve hangi besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini bilen kişilerdir. Hastaların beslenme alışkanlıklarını düzenleyen, yöneten ve ne yenilmesi gerektiğini planlayan diyetisyenler toplum sağlığı açısından oldukça önemli bir işleve sahiptirler.

Özellikle İstanbul diyetisyen anlamında en gelişmiş ilimizdir. İstanbul'un gelişmiş kaynaklara sahip olması ve nüfus fazlalığı her şeyin en gelişmişinin ve en iyisinin burada olmasına neden olmuştur. Ülkenin büyük çoğunluğunun yaşadığı İstanbul diyetisyen muayenehanelerinin oldukça yoğun olduğu bir ildir. Bu nedenle hızlı hayat koşulları neticesinde beslenme alışkanlıkları bozulan bireyler için İstanbul'da fazlasıyla diyetisyen opsiyonu bulunur.

Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermek pek çok insanın hayat hedeflerinden biridir. Kilo vermenin yanı sıra kilo alımına da yardımcı olan İstanbul diyetisyen muayeneleri, bireylerin ideal kilolarına ulaşmaları için çalışmalar yapan uzmanlardır. Kilo vermek için bireylerin sağlıklı ve planlı bir beslenme uygulamasına geçmeleri ve düzenli bir şekilde bu planı takip etmeleri gerekir.

Diyetisyen kontrolünde bireyin ideal kilosu ve ihtiyacına göre hazırlanan rejim planının yine diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekir. İlk kontrolün ve diyet listesinin hazırlanmasından sonra yeni beslenme planını uygulamaya koymaya başlayan bireyler düzeli aralıklarla diyetisyen kontrolüne giderler. Düzenli aralıklarla kilo dengesi ve sağlık durumu kontrol edilen bireylerin gerek olursa beslenme listelerinde değişiklikler yapılır. Bu süreçte bireylerin alerjik olduğu besinlerin de iyi bir şekilde tayin edilmesi gereklidir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı ve dengeli beslenme sağlıklı bir yaşam stiline sahip olmak için son derece önemlidir. Fast food ve sağlıksız gıdaların beslenme listesinden çıkarılması sağlıklı beslenme konusunda atılacak en önemli adımlardan biridir. Bir İstanbul diyetisyen muayenesine gidip kişisel bedensel veriler dahilinde hazırlanan beslenme programı sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir.

Sağlıklı beslenmede taze meyve ve sebzelerin bol bol tüketilmesi gerekir. Ev yapımı ve sağlıklı besinlerin kalori ve besin değerleri hesaplanarak hazırlanan bir diyet programında kişinin günlük ihtiyacı olan kalori de göz önünde bulundurulur. Günlük ihtiyacın altında kalori alınması kilo verilmesine yardımcı olur. Ancak kilo bir anda ve hızlı bir şekilde değil adım adım ve yavaş yavaş verilmesi gereken bir fazlalıktır. Diyet yaparken bireylerin ihtiyaçları olan protein, karbonhidrat ve yağ besin değerlerini almaları oldukça önemlidir.

Online Diyet Nasıl Yapılır?

İstanbul Nişantaşı'nda yer alan Gözde Özkan diyetisyen ofisi, İstanbul diyetisyen isimleri arasında son zamanlarda sunduğu farklı ve yenilikçi diyet formülleriyle öne çıkan bir isimdir. Yoğun iş temposundan dolayı bir ofise fiziksel olarak gidip kontrol olmak pek çok kişi için mümkün olmaz. Bu nedenle Gözde Özkan'ın sunduğu online diyet seçeneği uzaktan muayene ve kontrol olmak isteyen hastalar için oldukça kullanışlıdır.