Metabolik ve Baritatrik Cerrahi Nedir?
Metabolik ve bariatrik cerrahi ağırlık kaybının sürdürülmesinde en etkili yöntemlerden biri olarak günümüzde oldukça tercih edilmekte. Midenin neredeyse dörtte üçünün alınarak adeta “muz” görünümünde ince uzun bir tüpe çevrilmesinden ötürü de halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinmektedir.

Tüp mide ameliyatı morbid obezite ve aşırı kilodan dolayı ciddi sağlık sorunu yaşayanlara uygun bir cerrahi yöntem olmasına karşın; kilo problemi olan fakat sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi ilke edinmek istemeyenlerinde uğrak durağı.


Obezite Cerrahisini Düşünenler Duruma Nasıl Yaklaşmalı?
Şunu belirtmek isterim ki metabolik ve bariatrik cerrahi, ameliyat öncesinde ve sonrasında sıkı bir hazırlık süreci gerektiren multidisipliner bir yaklaşımdır ve bu yaklaşımı sadece cerrahi bir süreç olarak görmek ise büyük yanlıştır. Çünkü amaç sadece hastanın kilo kaybetmesi değil, kilo kaybederken aynı zamanda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi benimsemesi için de bir aşama sağlamaktır. Bu aşamaya katkı sağlayacak olanlardan biri de beslenme uzmanlarıdır.

Bugün kas ve su kayıplarına bağlı tüp mide ameliyatı sonrası sarkma, beslenme bozuklukları, dumping sendromu gibi durumlar sıkça karşılaştığımız problemlerdendir. Hatta tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe şikayetleri bile oldukça fazladır. Tüm bunlar ameliyat sonrasında beslenmeye yeteri özenin gösterilmemesinden ve yanlış beslenmeden kaynaklanan sorunlardır.


Obezite Cerrahisi Sonrası Diyet Hangi Aşamalardan Oluşuyor?
Obezite cerrahisi sonrasında beslenme özel bir protokoldür. İlk günler tamamen berrak, tanesiz, sıvı bir diyetin uygulandığı; sonrasında taneli sıvı, püre, yumuşak - katı ve son olarak da katı beslenmeye geçişten oluşan bu beş aşamalı protokol kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Fakat yeterli sıvı ve protein ihtiyacının karşılanması, obezite cerrahisi geçiren her kişi için aynı hayati önemi taşır.

Katı gıdalara geçiş evresinde sıkıntı yaşayanlar ise mutlaka beslenme uzmanı ile yeniden tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi programını yeniden değerlendirmeli; farklı alternatifler ile doğru ve yeterli gıdanın alımını devam ettirmelidir.


Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ameliyat sonrasında kesinlikle yağ içeriği yüksek, nişastalı ve şekerli gıdaları, içecekleri sınırlandırmalı, azalan kalori ihtiyacınızı önce protein ağırlıklı (tavuk, hindi, balık, kırmızı et, peynir, yumurta gibi...) gıdalardan karşılamalısınız. Dehidratasyonu önlemek içinse yemeklerden 30 dk. öncesi, sonrası ve de yemek esnasında olmamak kaydı ile günlük sıvı alımınızı en az 1500 ml.’de tutmalısınız.
Azar azar ve sık sık beslenilmeli, doygunluk hissiyatına ulaşıldığı anda yeme işlemi kesilmelidir. Kilo kaybını uzatmak için katı gıdalara geçiş süresini uzatmak veya hala sıvı ile beslenmede ısrarcı olmak ise kendinize yapacağınız en büyük kötülüktür.

Unutmayın; tüp mide ameliyatı aslında bozulmuş yeme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemeniz için size tanınan bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirin…