Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde beslenme oldukça önemli elbette, ancak bunu abartıp ek kalori almanıza ya da özel gıdalarla beslenmenize gerek yok. Bu süreçte sadece sağlıklı, dengeli, besleyici gıdalar aldığınızdan emin olun yeter.

Emzirme döneminde beslenme konusu sizi endişelendirmesin. İyi beslenmeniz demek, mutfakta çok fazla zaman harcayacağınız anlamına gelmiyor. Kolay, atıştırmalık veya hızlıca hazırlanabilecek pek çok besleyici yiyecek bulunuyor. Açlığınızı kolayca giderebilir ve enerjinizi koruyacak gıdalar seçebilirsiniz.

Emzirme döneminde kadınlar sık sık susuzluk hissedebilir. Yeterli sıvı aldığınızdan emin olun. Emzirme döneminde beslenme listenize su, süt ve tatlandırıcısız meyve sularını iyi birer seçenek olarak ekleyebilirsiniz. Bebeğinizi beslerken de her zaman elinizin altında içecek bir şeyler bulundurun. Susuzluğunuzu giderecek kadar için ama aşırıya kaçmayın. Çünkü sıvı alımının süt miktarı ile bağlantılı olduğu kanıtlanmış bir şey değildir.

Emziren kadınlarda D vitamin eksikliği daha sık görülebilir. Vücuttaki D vitaminin %90’ı güneş ışığının yardımıyla deride üretilir. Emzirme döneminde beslenme ile ilgili doktorunuz veya sağlık danışmanınız, size D vitamini takviyeleri hakkında tavsiye verebilir.

İstisnalar olmasına rağmen çoğu emziren anne, bebeklerini etkilemeden baharatlı yemekleri de kapsayacak şekilde sevdikleri şeyleri, elbette aşırıya kaçmadan yiyebilir. Ama siz yine de yiyecek ve içeceklerin fazlasından kaçınmalısınız.

 

Emzirme döneminde kafein tüketimi
Emzirme döneminde beslenme düzeninizi korurken sıvı alınımına da dikkat etmeniz gerekir. Çok fazla kafein tüketimi yaparsanız bu durum bebeğinizi uyanık tutar ve onu normalden çok daha fazla huzursuz olmasına sebep olur. Bu nedenle kafein içeren içeceklerin alımını sınırlamanız gerekir. Bunlar da sadece çay ve kahve değil, kola ve enerji içeceklerini de sınırlamalısınız. Bazı soğuk algınlığı, grip ilaçları kafein içerebilir. Hatta çikolatada bulunan teobromin maddesi de aynı özellikleri taşır ve benzer etkilere neden olabilir.

 

Emzirme döneminde yağlı balık tüketimi
Emzirme döneminde beslenme içerisinde önemli yer tutan balık tüketimi sizin için iyidir, ama yine de haftada iki porsiyondan fazla yağlı balık yemeniz tavsiye edilmez. Sağlık Bakanlığı, kadınlar için sınırlı miktarda yağlı balık önermektedir. Çünkü balık vücuda yararlı olmasına rağmen içerisinde az miktarda da olsa kimyasal madde barındırmaktadır.

 

Emzirme döneminde alkol tüketimi
Emzirilen bebeklere alkol geçişi çok düşük düzeydedir ve nadiren alınan alkol bebeğinize zarar vermez. Ama emzirirken içkiyi en aza indirmek en doğru olanıdır. Haftada bir veya iki kez, bir veya iki kadehten fazla olmamak gibi.

Eğer özel bir sebep nedeniyle bundan daha fazla içmek niyetindeyseniz sütünüzü önceden sağmanız iyi bir fikirdir. Eğer alkol aldıysanız kesinlikle yatağınızı veya koltuğunuzu bebeğinizle paylaşmayınız.