GEBELİKTE BESLENME 


Beslenme şekli hayatımızın her anında büyük öneme sahiptir. Ancak bazı dönemlerde çok daha büyük önem arz eder. Gebelik dönemi de beslenmenin öneminin daha fazla ön plana çıktığı dönemdir.Gebelikte beslenme;

Sürecinin önemini anlamak için gebeliğin fizyolojisini de anlamak gerekir.Gebelik Fizyolojisi Nasıldır?


      Gebelik dönemi; yumurtanın döllenmesi ile başlayan ve doğuma kadar ki olan süreçtir. Genel olarak 40 hafta kadar süren bu sürecin başlangıcında annenin kan hacmi artar, bazal metabolizma hızı artar. Bazal metabolizmanın artmasına bağlı olarak iştah artar. Uterusun mesaneye baskı yapması sonucu sık idrara çıkılır. Gebelik boyunca aldosteron ve kortizol hormonları salgılanır. Vücuttaki toplam yağ miktarı artar. Meme dokusu gelişerek süt vermeye hazırlanır. Annenin protein ihtiyacı, vitamin mineral ihtiyacı ve enerji ihtiyacı artar.


Gebelikte Ağırlık Artışı


Gebelik döneminde normal şartlarda 12 kg kadar ağırlık artışı olmalıdır. Ağırlığın yaklaşık olarak 7 kg kadarı sıvı artışıdır. Meme dokusunun artması, uterusun büyümesi ve bebeğin ağırlığı ile birlikte 12 kg ağırlık artışı normal ve sağlıklıdır.


                                                                               Gebelikte Beslenmenin Önemi


Gebelik döneminde anne ne kadar iyi, dengeli ve yeterli beslenir ve yeterli sıvı alırsa bebeğin büyüme ve gelişmesi o kadar sağlıklı olur. Anne yeterli ve dengeli beslenmezse, fetüsün ihtiyacı olan bütün makro ve mikro besinler annenin depolarından çekilir. Annenin sağlığı bozulur ve bebek yeterli beslenemez. Sağlıklı beslenen toplumlar, sağlıklı çocuk ve sağlıklı gelecek demektir. Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığının sağlanması ve korunması için yeterli ve dengeli beslenme önemlidir.


                                                          Gebelik Döneminde Beslenme Danışmanı Olarak Diyetisyen

 


Gebelikte beslenme döneminde;

Beslenmenin doğru şekilde yapılması için anne adayının ihtiyacı, fiziksel durumu, çoğul gebelik, sık aralıklarla gebelik gibi birçok etmen önemlidir. Bu sebeple bir diyetisyene başvurmak oldukça önemlidir. Sağlıklı gebelik süreci, bebeğin sağlıklı doğması ve sağlıklı toplumun oluşması için bir diyetisyen ile bu süreçleri geçirmek önemlidir.                                                                     Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?           Gebelikte beslenme 
sürecinde hem annenin ihtiyaçlarını karşılamak hem de fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak elzemdir. Gebelikte beslenme açısından protein oldukça önemlidir. Yeni dokuların oluşması için protein sentezi yapılır. Protein sentezinin yapılması için beslenme ile yeterli miktarda protein alınmalıdır. Gebe bir kadın, gebe olmayan kadından günlük olarak daha fazla protein almalıdır. Karbonhidrat ve yağ alım ihtiyacı da artmaktadır. Mutlaka her öğünde süt ve süt ürünleri grubu, et - yumurta - kurubaklagil grubu, sebze ve meyve grubu, tahıl grubu besinlerden tüketmelidir. Gebelikte beslenme, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Anne adayının sağlık durumu, gebe olmadan önceki kilosu, daha önce yapmış olduğu doğumlar, annenin depolarındaki eksiklikler, anne adayının yaşı gibi birçok faktör diyetisyen tarafından dikkatle incelenerek doğru beslenme tarifi sunulur.