Bugün mevcut hastalıkların birçoğunun temelinde ne yazık ki beslenme bozukluğu yatmaktadır. Her zaman söylediğim gibi; beslenme günümüzde açlık duygusunun bastırılması olarak algılansa da hastalıkların ortaya çıkmasında da önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda hastalıkların tedavi sürecinde de beslenme hayati bir öneme sahip.

Özellikle diyabet, çölyak hastalığı, kalp-damar hastalıkları, obezite, böbrek hastalıkları, kanser, metabolik sendrom, hipertansiyon gibi yaygın görülen hastalıkların tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi zorunludur.


Klinik Beslenme Eğitimi Neden Önemli?
Diyetisyen veya beslenme uzmanı denildiğinde akla ilk gelen "zayıflatan kişi" olsa da, klinik beslenme eğitimi almış bir diyetisyenin aşağıdaki sorulara cevap verebilmesi gerekir.

Çölyak hastaları neler yiyebilir? Çölyak hastalığında beslenme neden çok önemli?
Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalı? Şeker hastaları kahvaltıda ne yemeli, ara öğünleri nasıl seçmeli?
Diyabet beslenme listesi kişiye özel nasıl hazırlanmalı? Diyabette yasak olan yiyecekler nelerdir?
Kanserde beslenme protokolü nedir? Kanser hastaları için yemek tarifleri geliştirilebilir mi?
Kalp ve damar hastalıklarında beslenmede olmazsa olmazlar neler?
Klinik beslenme eğitimi hastalıkların tedavisinde beslenme desteğinin doğru uygulanabilmesi için büyük önem taşıyor. Beslenme tedavisinin önemini kavramayan ve yalnızca ilaç tedavisine yönelip beslenme, egzersiz, fizik tedavi, psikoterapi gibi destekleyici uygulamaları görmezden gelenlerin sayısı da malesef oldukça fazla.


Kötü Beslenme Bazı Hastalıkların Tetikleyicisi Olabiliyor
Kötü beslenmenin etkisi yıllar içerisinde organları dejenere ederek, vitamin ve mineral kayıplarıyla bağışıklık sistemini çökerterek sinsice ortaya çıkar.

Yani bugün kötü beslenmek kısa vadede hastalanmamıza ya da hastalıklara karşı korunmasız hale gelmemize neden olmaz; ancak yeterli ve dengeli beslenme gelecek yılları bedenen ve ruhen daha iyi karşılamamıza ciddi katkılar sunacaktır.

Kötü beslenme, genetik faktörler, stres gibi etkenlerin hastalıkların tetikleyicisi olduklarını söyleyebiliriz. Bunun yanında hastalıklarda beslenme tedavisi çok özel bir protokoldür ve zayıflamak istediğinizde farklı şekillerde edindiğiniz diyet listeleri ya da “Şekeri, tuzu kes. İyileşirsin.” gibi klişe söylemlerle kesinlikle karıştırılmamalıdır. Hastaya uygulanacak beslenme tedavisi mutlaka hastalığın ortaya çıkış sebepleri araştırılarak ve tıbbi tedaviyle senkronize biçimde oluşturulmalıdır.

Bu yüzden de diyabet, kanser, çölyak, böbrek, kalp-damar, hipertansiyon, metabolik sendrom gibi tıbbi beslenme tedavisine ihtiyaç duyulan durumlarda hem iyileşme sürecinize yardımcı olmak, hem de yanlış beslenmeden kaynaklı zararı en aza indirerek yaşam kalitenizi artırmak için ofisimizde sizlere hizmet vermekteyiz.

Sağlıkla geçireceğiniz nice güzel günlere…
Bireysel Hizmetler
Yetişkin ve Çocuklarda Kilo Kontrolü
Vücut Analizi
Bariatrik Cerrahi Öncesi ve Sonrası Beslenme Desteği
Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme Desteği
Sporcu Beslenmesi