OBEZİTE VE KİLO KONTROLÜ


Obezite ya da halk arasında şişmanlık diye bilinen hastalık aslında vücutta fazla miktarda yağ birikmesidir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kilo kontrolleri sağlanamadığında hızla kilo alımı sonucu yağ birikmesi oluşumu bireyleri obeziteye kadar götürebilir. 
Bu konuda çözüm üreten beslenme ve diyet uzmanlarıdır. Uygulanan kişiye özel diyetler ve ölçümler sonucunda doğru beslenmeyle kilo kontrolü sağlanır. Bu alanda uzman, gozdeozkan.com.tr sitesi obezite ve kilo kontrolü konusunda sizlere destek vermektedir.


Obezite ve Kilo Kontrolü

        Sağlıklı zayıflama kişiye özel olarak sağlanan diyetlerle gerçekleşmektedir. Her kişinin beslenme şekli farklı olabileceği gibi metabolizması da farklılık gösterir. 
Bu yüzden profesyonel destek almak oldukça önemlidir. Üstelik obezite giderilmediğinde çeşitli kronik ve diğer hastalıklarda ortaya çıkmaktadır.

        Vücuttaki yağ, kas, boy ve kilo dengesinin kontrollü olarak tespit edilmesi gerekir. Özellikle kilo kontrolü boya göre ideal olan kiloya ulaşmayı ve korumayı ifade etmektedir. İdeal kiloya ulaşmak ve korumak ise başlı başına bir süreci oluşturur. Bu sürecin uzun bir zaman dilimine yayılması gerekir. Sonuçta hedef ideal kiloya ulaşmak ve bu kiloyu korumaktır. Bu hedefe ulaşmak da kişinin tek başına başa çıkabileceği bir durum değildir. Kişiyi fiziksel olarak etkilediği gibi psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir.

        Doğru bir şekilde ideal kiloya ulaşmak, bu kiloyu korumak, obeziteyi yok etmek, psikolojik ve fizyolojik sağlığın doğru beslenmeyle beraber diyet eşliğinde gerçekleşmesi uzman gozdeozkan.com.tr sitesinin başarılı olduğu beslenme ve diyet konularıdır. Aynı zamanda site, obezite ve kilo kontrolü için kişiye özel etkinliklerle bu işi çözmektedir.

                                                                       Obezite Hastalığının Olumsuz Etkileri


        Obezite hastalığı kişiye psikolojik olarak ayrı olumsuzluklar fizyolojik olarak ayrı olumsuzluklar yaşatmaktadır. 
Her şeyden önce hem fiziksel hem ruhsal sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Örneğin obezite olan yani aşırı şişman insanların kendilerine öz güvenleri diğer kişilere göre daha az olmaktadır. Toplum tarafından kabul edilmeme, sosyalleşmede zorluk, kişisel bozukluk, öz güven eksikliği, mutsuzluk, huzursuzluk gibi etkiler şişman kişilerde var olan olumsuz psikolojik etkilerdir. Kalp hastalıkları, uyku apnesi, hiper tansiyon ve diğer tüm kronik hastalıklar obezitenin kişiye sunduğu diğer fizyolojik rahatsızlıklardır.

        Obez bireyler, düzenli diyet programları ve spor etkinlikleri sayesinde normal kiloya zaman içinde erişilebilir. Bu süreç bir zaman ve emek gerektirmektedir. Kilo kontrolünü en etkin şekilde sağlayabilen bireyler ise obeziteden uzak olurlar. Diyetisyen Gözde Özkan sağlıklı beslenme yöntemleriyle obezite ve kilo kontrolü konusunda uzmanlığıyla her zaman destek olmaktadır.


                                                         Obezite Ve Kilo Kontrolünün Kaybedilmesinin Nedenleri

        Kilo kontrolü sağlanamadığında zaman içerisinde obeziteye dönüşebilir. Bu durumu engellemek için vücudunuzu ve kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Bu tanıma süreci bazı tıbbi verilere ulaşmakla mümkün olur. Yapılan yağ ve kas ölçümleri, boy ve kilonun olması gereken kısmının belirlenmesi bu verileri oluşturur. Bu sayede kilo kontrolünüzü sağlamak için kişiye özel diyet ve beslenme tarzıyla yaşam tarzınızı yükselebilirsiniz.

        Obezite hastalığının birden çok nedeni olabilir. Şişmanlık metabolizmada meydana gelen iki farklı bozulma sonucunda zaman içinde meydana gelir. Tokluk hissini algılayamama ve sağlıklı yağ yakılmasının engellenmesi bu bozukluklardır. Sağlıklı yağ yakılmasını engelleyen vücuttaki depo yağların kullanılmasını sağlayan enzimlerin doğru çalışmamasıdır.

        Bu durumların gerçekleşmesi insülin direnci tablosunun ortaya çıkışına bağlıdır. Bu olumsuzlukları yaşayan bireyler kilo kontrolü sağlamada da başarısız olurlar. Bu nedenlerden kurtulmak ve sağlıklı yaşamak için tek ihtiyacınız olan gozdeozkan.com.tr sitesidir. Diyetisyen desteği obezite ve kilo kontrolü alanlarında şarttır.


                                                            Obezite Ve Kilo Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

        Eğer sağlıklı yaşamak istiyorsak obezite ve kilo kontrolü konularında bilinçli olmalı ve bu bilince göre yaşamımızı devam ettirmeliyiz. Böyle bir sorunumuz varsa ilk yapılması gereken alanında uzman bir diyetisyen desteği almaktır.

        Elbette ki halk arasında söylenen bazı durumlar mevcuttur. Örneğin bol su içmek, yemek aralarında karnı şişirecek kadar su içmemek ve şeker içeren besinlerden uzak durmak bunlara örnektir.

        Genel olarak yapılması gerekenlerin dışında obezite hastaları ve kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler, beslenme uzmanı tarafından hazırlanan kendilerine özel diyet programlarına başvurmalıdır. Söylediğimiz gibi her kişinin metabolizması farklılık gösterebilir. Diyetisyen Gözde Özkan sizler için en güvenilir kaynak olmaya hazırdır.