“Bir an önce 10 kilo vermek istiyorum yaz geldi gelecek”, “ayy canım haftada 5 kilo verdiren diyet programı uygulayalım 2 hafta sonra nişanım var” veya “hızlı kilo verdiren diyet programları ile önce bir başlayalım da şu ödemimi hemen bir atıvereyim” diye beslenme uzmanlarının kapılarını çalan biliyorum ki çokça kişi var. Ama hak yemek istemiyorum ki bu konuda kendini geliştirip bilinçli hareket eden ve sağlıklı diyet listeleri isteyenler de mevcut. Gerçi ben diyet kelimesinin kullanılmasından yana değilim; ama diyet kelimesi ne yazık ki son zamanlarda ağızlara sakız olmuş bir kavram.


Kilo Vermenin Püf Noktaları Neler?
Oysa kilo vermenin püf noktaları, hatta tek püf noktası öyle basit ki; yapmanız gereken tek şey “yeterli ve dengeli beslenme”. Tabi ki bunu sağlayabilmek için de beslenmeyi bilmek gerekiyor.

Beslenme ne yazık ki karın doyurmak için yapılan bir eylem, can sıkıntılarına eşlik edecek bir dost, ya da hafta sonları eğlencesi gibi görünse de temelde ne yazık ki tüm bunlardan çok daha fazlası; bir bilim esasında. Ama bu bilimi kavrayamayan ve üniversite eğitimlerimizi hiçe sayıp “hızlı kilo vermenin yolları kadınlar kulübü imdaaaat” diye biz beslenme uzmanlarını görmezden gelmeleri de tabi ki harcadığımız emeğe büyük ayıp. Gerçi insan ne yaparsa kendine yapar derler. Tartıda verdiğinizi sandığınız birkaç kilo ile anlık mutluluklar kendinizi iyi hissettirse de gelecekte ne yazık ki yanlış beslenmeden kaynaklı toplumumuzu ciddi rahatsızlıklar bekliyor diyebilirim.


Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Oluşturulur?
Bugün kilo kontrolü problemi olan birçok çocuk, yetişkin ve ergen mevcut. Metabolik rahatsızlıklar ya da kullanmak zorunda kalınan ilaçlar, iğneler vs. bu durumu tetiklese de yanlış beslenme aslında en temel sorun. Genetik faktörlere etki etmek mümkün olmasa da çevreden gelebilecek zararı en aza indirgersek olayı çözmüş oluruz diye düşünüyorum. Bu aç kalacağınız, sadece salata yiyeceğiniz, tüm gün elmaya talim edeceğiniz anlamına gelmiyor. Aksine internetten, konu komşudan aldığınız tüyolardan daha tok kalacağınız, iyi besleneceğiniz ve geleceği daha kaliteli geçireceğiniz anlamını taşıyor. Bu durumun altından da ancak bir profesyonel yardımı ile kalabileceğinizi de unutmayın lütfen. Çünkü tartıda gördüğünüz rakamlar ya da beden kitle indeksinizi hesaplamak tek başına yeterli olmayabilir.

Sahip olduğunuz kilo sadece yağ dokusundan kaynaklanmıyor; kas, su, vitamin, organlar, kemikler ve mineralleri de içeriyor. O yüzden de rakamlarla değil dokular arasındaki denge ile odaklı kalın ve unutmayın; beslenme kişiye özgü bir olgudur. Size yarayan bir başkasına yaramayabilir. Her şeyden önce mutlaka kan tahlilleri, vücut ölçüm değerlendirilmesi gerekir ve size özel haftalık diyet programı ile kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Kendinize, ailenize, çocuklarınıza bir iyilik yapın; sağlıklı beslenin ve mutlu, uzun bir ömrü birlikte yaşayın...