KİŞİYE ÖZEL BESLENME

 Günümüzde ofis ortamlarında daha fazla zaman geçirmek ve hareketsizlik nedeniyle kilo sorunları oluşmaktadır. Kişiler hem fiziksel açıdan daha iyi olmak hem de sağlık adına doğru beslenmeyi istemektedirler. Doğru beslenmek söz konusu olduğunda ise bunun herkes için standart bir listesi yoktur. 
Kişiye özel beslenme demek her bireyin farklı bir metabolizması olduğunu bilmek demektir. Ayrıca kilo, boy, yaş, hastalıklar da beslenme programını etkiler. Diyetisyenler ise bu aşamada bireyin durumuna göre doğru beslenme programını hazırlayabilirler. Kişinin yaşam tarzına ve vücut yapısına göre hazırlanan programlar daha olumlu sonuçlar verecektir. Kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo verme süreci yaşanacaktır. Başkalarının tavsiye ettiği veya yazılı basında yer alan diyetler herkes için uygun olmayacaktır. Herkesin yapısı ve yapısal özellikleri birbirinden farklıdır. Kişiye özel beslenmede bu durum göz önüne alınarak hazırlanır.


Diyet Aşamasında Kişilerin Psikolojisi


Diyet aşmasında yiyecekler kadar kişilerin psikolojisi de önem taşır. Kişiler psikolojik açıdan kendilerini güçlü hissetikleri sürece diyet süreci daha kolay geçecektir. Diyete başlamak kadar, diyetin sürdürülmesi de önem taşır. 
Kişiye özel beslenme aşamasında ise kişilerin motivasyonunu da destek vermek gerekmektedir. Kişiye özel diyet yanında kişiye özel destek gerekmektedir.

Diyetisyen Gözde Özkan kişilere bu konuda profesyonel destek sunmaktadır. Günümüzdeki pandemi koşulları da göz önüne alınarak online diyet desteği sunulur. Kişilerin sağlık bilgileri, kişilerden istenir. Ayrıca yaş, kilo, kitle yağ indeksi, boy bilgileri alınır. Tüm veriler kullanılarak 
kişiye özel beslenme programı oluşturulur. Bu beslenme programı boyunca da kişiye sunulan desteğe devam edilir. Kişiye özel beslenme programı hazırlanırken, kişilerin sevip sevmediği yiyeceklerde göz önüne alınmaktadır. Kişiye özel beslenme programında amaç kişiyi sadece ideal kilosuna ulaştırmak değildir. İdeal kilosuna ulaşan kişinin bu kiloyu korumasını sağlamaktır.


                                                                                 Diyet Kişiye Özel mi Olmalı?


       Diyet programı hazırlanırken, kişilerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam şekli göz önüne alınmalıdır. Kişiler ancak bu şekilde diyet programı ile uyum sağlayabilir. Diyette porsiyon kontrolü sağlayarak, diyeti yaşam şekli haline getirmek gerekir. Doğru zamanda, doğru yiyeceği, doğru porsiyonda tüketmek gerekir.

       Şok diyetler veya detoks diyetleri kısa zamanda hızlı kilo kaybını hedeflemektedir. Bu tarz diyetler hem sağlık sorunları yaratır hem de verilen kiloların aynı hızla alınmasına neden olur. Kilo kaybederken sağlık sorunları yaşamamak için diyet programının uzman kişiler tarafından hazırlanması gerekir.

       Sağlıklı beslenme için 50’nin üzerinde besin bulunmaktadır. Günlük yaşam süreci için bu besinlerden dengeli bir şekilde alınması gerekir. Kişiye özel bir diyet programı yapıldığında bu denge oluşturulur. Bu denge oluşturulurken de kişinin verileri ile eşleştirilir. Bu şekilde sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet programı elde edilir.