Sporcu beslenmesi denildiğinde enerji, besin öğeleri ve sıvı dengesi, fiziksel aktivite düzeyi artan herkes için ayrı bir önem taşır. Profesyonel ya da amatör düzeyde hangi sporla ilgilenirseniz ilgilenin bu değerler göz önünde bulundurulması gereken verilerdir.


Sporcularda Yanlış Beslenme Programı Nelere Yol Açabilir?
Profesyonel sporcular genellikle beslenme uzmanları ile ortaklaşa bir çalışma içerisinde bulunurken; bu işi amatör olarak yapan bireyler ise kendi kendilerine, internetten ya da arkadaş tavsiyeleri ile bir beslenme programı oluştururlar. Halbuki çok hassas olan beslenme dengesi doğru sağlanmadığı taktirde performans ve konsantrasyonu düşüreceği gibi, kas ve sıvı kayıplarına neden olarak sakatlanma riskini de büyük ölçüde artırır.

Sporcu beslenme programı oluştururken farklı spor dalları ile ilgilenen sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri belirleyici olurken, aslında amaç sporcunun genel sağlığını korumaktır. Bu da ancak dengeli beslenme programı uygulamakla mümkündür.


Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Genel olarak sporla uğraşan bireylerin aklına ilk gelen besin öğesi proteindir. Proteinler içeriğindeki aminoasitler sayesinde spor sonrası yorulan kasların yapım ve onarımı için tabi ki çok önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki aktivite sırasında azalan kas glikojen depolarının yerine konmasını sağlayacak olan besin öğesi ise karbonhidratlardır.

Günlük enerji ihtiyacının %60-65’ i CHO’dan karşılanırken, kas glikojen depolarının sürekli dolu olması gerekliliğinde bu oran %65-70’tir. Enerjinin en fazla %15’i basit CHO’lardan gelmelidir.

Proteinler günlük enerji ihtiyacının %12’si veya %15’i oranında hesaplanabileceği gibi; egzersizin türüne göre, ağırlık başına 1.2-1.8 gram/kg ’a kadar da çıkabilmektedir. Protein içeriği fazla besinlerin aşırı alımı ise yağ depolarını artıracağından sporcunun performansını düşürür, kolesterolü artırarak metabolik hastalıklara yol açar.

Proteinlerin atım ürünlerinin artması organlarda yıpranma ve yaşlanmaya neden olur. Günlük enerji ihtiyacının %25-30’u ise yağlardan sağlanmalıdır. Yapılan çalışmalarda yağ alımının %15’in altında olmasının, performansı ve kan lipidlerini olumsuz etkilediği de belirtilmektedir.

Günlük sıvı alımı her birey için kg başına 30 ml olarak düşünülse de spor esnasında her 15-20 dakikada bir 150-200 ml sıvı alımı dehidratasyon riskini de ortadan kaldırır.

Genel olarak sporcu beslenmesi protokolünü özetleyecek olursam; karbonhidrattan zengin diyetle beslenilmesi, protein, vitamin ve minerallerin yeterli tüketilmesi, yağdan gelecek enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz daha düşük olması önerilmektedir. Bunun yanında sıvı alımı miktarı da fazla olmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise, bu protokolü size doğru bir şekilde sunacak kişilerin beslenme uzmanları olduğudur. Bu yüzden hangi spor dalı ile ilgilenirseniz ilgilenin, doğru sonuçlara ulaşmak için mutlaka bir beslenme uzmanına danışın.

Bireysel Hizmetler
Yetişkin ve Çocuklarda Kilo Kontrolü
Vücut Analizi
Bariatrik Cerrahi Öncesi ve Sonrası Beslenme Desteği
Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme Desteği
Sporcu Beslenmesi
Ha