SAĞLIKLI BESLENME VE DİYETTE VÜCUT ANALİZİNİN ÖNEMİ


       Birçok birey kulaktan dolma sözlerle belki de vücutlarına hiç uygun olmayan diyetleri uygulamaktadır. Oysaki sağlıklı beslenme ve diyet kilo vermede etkili olabilmesi için bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. 
Bu bilinci oluşturan ise beslenme uzmanıyla iletişime geçmek ve kendi vücudunuza uygun beslenme tarzını belirlemektir. Bu sayede sağlıklı yaşanmış ve sağlıklı kilo verilmiş olacaktır. Bu düzende verilen kilolar aynı zamanda mevcut platformu da koruyarak kontrol sağlamaktadır. İşte uzmanların bu süreçte yaptığı ilk aşama vücut analizi işlemidir. İsminden de anlaşılacağı gibi vücudun her bölümünün ayrı ayrı ölçülmesi anlamına gelmektedir.


                                                                          Vücut Analizi Nedir?


       Bilimsel bir tanım yapmak gerekirse tedaviye başlamadan önce yapılması gereken, vücutta var olan kas, yağ ve su oranını belirleyen, ölçüm ve analize 
vücut analizi denmektedir. Yapılan bu ölçümler olması gereken değerler ile karşılaştırılır. Tedavi süreci boyunca da değerler kayıt edilir, yorumlanır ve takip edilir. Bu takip ile değişim de gözlenmiş olur. Yapılan bu işlem daha çok kilo vermede ve sağlıklı beslenmede kişilere birebir uygun beslenme tarzını bulmak amacıyla diyetisyenlerin yaptığı ölçümdür. Bunun nedeni vücuttaki kas, yağ ve su oranının kişinin boy ve kilosuyla orantısını belirlemektir. İşte bu aşamada üstün teknolojiyle vücut portföyünü belirleyen Diyetisyen Gözde Özkan kişilere özel destek vermektedir.


                                                                 Vücut Analizinde Doğru Ölçüm


       Bazı durumlar yanlış uygulandığında 
vücut analizi sonuçlarından oluşan grafik ve tablo da yanlış yorumlanabilir. Buna örnek olarak doğru ölçüme ulaşabilmek için yemek yedikten en az 3 saat sonra ölçümler gerçekleştirilmelidir. Eğer düzenli egzersiz ve spor hayatı söz konusuysa da etkinliklerden en az 3 saat sonra ölçümler gerçekleştirilmelidir. Ölçümün önce yapılması gereken durumlar ise banyo, sauna, yüzme gibi etkinliklerdir. Tuvalete gittikten sonra ölçümlerin yapılması daha doğru sonuçları verecektir.


      Sonuçların yanlış çıkmasına sebebiyet veren durumlar arasında kadınlarda adet dönemi ve ateşli hastalıklar verilebilir. Bağırsak düzenleyici ilaçlar ya da hormon ilaçları kullanılıyorsa ölçümün yapılması sağlıklı sonuçlar vermeyecektir.


      Ölçümlerin hatalı çıkma olasılığının yüksek olduğu durumlar arasında da uzun süreli açlık, aşırı stres, aşırı yorgunluk, gebelik, depresyon, kafein ve enerji içeceği tüketimi verilebilir.

  
      Tüm bu hatalara ve yanlışlara mazur kalmamak için tek yapmanız gereken doğru ölçümleri sizler için sağlayan diyetisyen gozdeozkan.com.tr sitesine başvurmaktır.                                                      Sağlıklı Beslenme Ve Diyette Vücut Analizinin Önemi


      Kas, yağ ve su oranının ölçümü sizin beslenme tarzınızı ve hangi diyeti uygulamanız gerektiğini belirlemektedir. 
Yapılacak olan diyetin etkili olabilmesi ve olumlu sonuçlar elde edilmesi amacıyla vücut analizi adımı sağlıklı beslenmede en önemli aşamadır. Eğer vücudunuzdaki yağ oranınızı tam olarak bilmiyorsanız boy ve kilonuza orantısını belirleyemiyorsanız nasıl beslenmeniz gerektiğini de bilemezsiniz.

      Doğru beslenme ve diyet işlemleri kişiye özel olmalıdır. Her kişinin vücut tipi birbirinden farklıdır. Her kişide aynı oranda yağ, kas ve su oranı bulunmayabilir. Bu yüzden de diyet listesinin ve beslenme listesinin kişiye özgü oluşturulması çok önemlidir. Bu da kişiye özel yapılan doğru vücut ölçümlerinden geçmektedir. Diyetisyen Gözde Özkan
 beslenme ve diyet uzmanı olarak bu konudaki her türlü hizmeti sizlere sağlamaktadır.


                                                                   Vücut Analizi Nerede Yaptırılmalıdır?

      Öncelikle şu bilinmelidir ki vücut analizi işleminin gerçekleşmesi vücutta yer alan yağ, su ve kas gibi elementlerin ayrı ayrı özenle belirlenmesi demektir. Aynı zamanda da matematiksel işlem de gerektirmektedir. Çünkü çıkan sonuçlar bir grafik ve tabloda toparlanır. Bu aşamada da belirlenen bu yapı taşları vücut toplamından çıkarılır. Bu yüzden de ölçüm için belirli teknik ve yöntemler kullanılır. En çok kullanılan yöntem ise bio ımpedans yöntemidir. Bu teknikte elektrik akımları vücut dokularından geçer. Bu esnada karşılaşılan dirence bakılır. Dokular hakkında bilgi üretilir. Doku ölçüm yöntemi olarak geçen bu teknik kişideki yağ, kas, su ve kemik oranını anlamlı bir şekilde belirler. 

       Bu nedenlerden dolayı bu ölçümler alanında uzman diyetisyen tarafından yapılmalı ve yorumlanmalıdır. Burada önerilecek en iyi diyetisyen, alanında profesyonel Diyetisyen Gözde Özkan'dır.