Aslında vücut kompozisyonu olarak nitelendirilmesi gereken, ancak günümüzde daha çok vücut analizi olarak bildiğimiz terim, bilimsel yöntemler kullanılarak kişilerin toplam kilosunu oluşturan segment yapının belirlenip vücut kompozisyonunun çıkartılmasıdır.

Vücut kas oranı hesaplama, vücut yağ oranı hesaplama, ideal vücut yağ – kas - su oranı hesaplama dediğimiz olay tamamen kişiye ait kilo yapısının ortaya serilmesidir. Uzmanların vücut analiz sonuçları değerlendirmesi ile de beslenme veya spor programlarının oluşturulması mümkün olmaktadır.

 

 

Vücut Yağ Oranı Hesaplamada Hangi Yöntemler Kullanılıyor?
Vücut kompozisyonunu belirlemek içinse birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin hepsi de uzun çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Pratikliği, kolaylığı, rahatlığı ve maliyeti açısından da günümüzde en çok “Bio Impedans Yöntemi (bedene düşük dozda elektrik akımı gönderme)” tercih edilmektedir.


BIA analizinde en doğru sonuçları elde edebilmek içinse;
Aç karnına
Tuvalete gittikten sonra,
Spor yaptıktan üç saat sonra,
Yemeklerden ve sıvı alınmış ise bu alımdan ortalama 3-4 saat sonra,
Banyo, sauna ve yüzmeden önce,
Çıplak ve kuru ayaklarla,
Günün hep aynı saatinde ölçüme alınmak gerekir.

Aksi takdirde analiz sonuçlarında farklılıklarla karşılaşabiliriz.


Vücut Analizi Sonuçlarını Etkileyebilecek Durumlar Neler?
Örneğin ilk ölçümde %21 görünen herhangi bir değeriniz birkaç saat sonra %19 olabilmektedir. Çünkü bazı faktörler vücudumuzun yağ oranını etkiler. Örneğin banyodan sonra vücut yağ oranı normalden daha az görünebilir. Yeni uyandığımızda veya yemekten hemen sonra normalden daha yüksek veriler elde edilebilir. Herhangi bir hastalık döneminde veya kadınların regl döneminde, sıvı kaybının yoğun olduğu dönemlerde, alkollü durumlarda bu değer vücut standartlarınızda olmayacaktır. Yine ilaç kullanımlarında (özellikle hormonal ilaçlar ve bağırsak düzenleyiciler), yüksek ateş, enfeksiyon, hamilelik, fiziksel yorgunluk, aşırı stres, aşırı kafein tüketimi ya da ağır egzersiz yapılması gibi durumlarda da gerçek değerleri göremeyebiliriz. Bu durumlarda yapılan analizlerin sonuçları bizi yanıltabilir. Bu durumdan korunmak için ölçüm standartlarında görüşmeye geliyor olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

“Vücut analizi nerede yaptırabilirim?” diye soranlar için; BIA ölçüm cihazı bulanan beslenme uzmanlarında, hastanelerde, spor salonlarında, endokrinologlarda ölçümlerinizi yaptırabilirsiniz.